10 Ekim 2023 tarihinde yapılan Eğitim Fakültesi 2023-2024 öğretim yılı güz dönemi akademik kurulu aşağıdaki gündem doğrultusunda Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs SAVİ ÇAKAR’ın açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmasında “başarılı bir eğitim ve öğretim dönemi dileklerini ifade etti.
Konuşmasında gündem maddelerine değinen Prof. Dr. Firdevs SAVİ ÇAKAR, ilk olarak güz dönemi eğitim ve öğretim sürecinde, fakültemizde 2 programı uygulandığını, 1. ve 2. sınıfların 2022 güncel lisans programına tabi olduğunu; 3. ve 4. Sınıfların ise 2018 programına tabi olarak devam ettiğini belirtti. Akademik takvimdeki YÖK güncellemesinden, eğitim öğretimin yüz yüze dersler şeklinde ve YÖK derslerinin online olduğunu, ama sınavların tamamı yüz yüze yapılacağını belirtti. Ders kayıtlarının 13 Ekim’e kadar uzatıldığını, akademik takvimin mutlaka incelenesinin gereğini belitti. Senato kararlarımızın güncel olarak takip edilmesi son derece önemli olduğunu; Ön Lisans Ve Lisans Eğitim-Öğretim Ve Sınav Yönetmeliği / bazı yönergeler/ yeni kurulan koordinatörlükler ve yönergelerin güncellenmesi vb. birçok yeni kararların senatoda alındığını ve bu kararların hem tüm öğretim elemanlarına EBYS üzerinden bölümlere yazıldığını, aynı zamanda da senato kararlarının üniversitemiz WEB sayfasında yayınlandığını ve bunların mutlaka okunması gerektiğini vurguladı.
Gündemin diğer maddelerine geçildi. Üniversitemiz için Akreditasyon sürecinde olduğu ve YÖKAK’ın değerlendirme takviminin belirlenmesiyle değerlendirme sürecinin, Ön Ziyaret ve Saha Ziyareti olmak üzere 2 şekilde oluştuğu, Ön ziyaret, değerlendirme takım başkanı hocamızın talebi doğrultusunda 1 gün süre ile 16 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda tüm birimlerdeki eksikliklerin giderilmesi önemli, bunun için danışmanlarımız aracılığıyla ya da anabilim dalı olarak hem hocalarımızı hem de öğrencilerimizi bilgilendirmenin önemli olduğunu belirtti. Bunun için bilgilendirme toplantılarının hem dekanlık düzeyinde hem de bölümleri içerecek şekilde planlanacak. Tüm birimlerimizin eğitim ve öğretim sürecine ilişkin eksikliklerinin giderilmesi gerektiği vurguladı. Dönem başında öğretim elemanları tarafından AKTS bilgi paketinin güncellenmesinin, öğrencilere bilgi verilmesinin ve danışmanlık saatlerinin paylaşılması gerektiğini hatırlattı.
Fakültemizde devam eden akreditasyon süreci ile bu dönem 4 programın değerlendirmesi için EPDAD değerlendirme takımının belli olmasıyla saha ziyareti için planlamanın yapılacağını belirtti. YÖK kararlarını takip etmenin gerekliliği, YÖK pedagojik formasyon eğitimi ile öğretmenlik uygulamasını tek döneme düşürme kararı aldı. Bu konuda bilgi verildi. Fakültede 100. Yıl kutlamaları kapsamında yapılacak etkinliklerin planlaması konusunda önerilerin belirlenmesini ve Oryantasyon çalışmalarının önemini vurguladı.
Fakültede uygulamalı dersler kapsamında; öğretmenlik uygulaması kılavuzu, topluma hizmet uygulamaları kılavuzu, okullarda gözlem dersi uygulama kılavuzu güncellendi ve bu kılavuzlar her yıl birimler tarafından güncelleniyor ve web sayfasından yayınlanıyor, bu yıl okullarda gözlem dersi kavuzu oluşturuldu. Birimlerin kendi programlarının yapısına uygun kılavuzunun olmasının oldukça önemli olduğunu belirtti. Akademik danışmanlık yönergesi kapsamında danışmanlık çalışmalarının etkin şekilde yürütülmesinin çok önemli olduğunu belirtti.
Fakülteniz tarafından 2. Düzenlenen INER CONGRESS 2023 7-9 Aralık’ta yapılacak, Etkinlik TUBİTAK tarafından destek aldık. Kongre sürecinde tüm hocalarımızın katılımını bekliyoruz dedi. YÖK bağımlılık ile mücadele eylem planı kapsamında birimlerimizde bağımlılıkla mücadele çalışmalarının düzenli olarak yapılması gerektiğini hatırlattı.
Akademik kurulda öğretim elemanlarının görüş ve önerileri alındı ve toplantı iyi dilek ve temenniler ile sona erdi.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
Eğitim Fakültesi
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İstiklal Yerleşkesi, 15030 YAKAKÖY/BURDUR
+90 248 213 40 00
+90 248 213 41 60
egitim@mehmetakif.edu.tr
© 2018 Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi