Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) 2022-2023 akademik yılı mezuniyet töreni coşkulu bir şekilde düzenlendi.
İlk olarak Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ile başlayan tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.
Mustafa Oğuz ve İzzet Akbulut, Isparta Milletvekili Hasan Basri Sönmez, Burdur Belediye Başkan Vekili Hülya Eraslan, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Adalet Komisyonu Başkanı Musa Talih, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, İl Jandarma Komutanı J. Alb Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Sırrı Şenbayram, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ömer Tekşen, Prof. Dr. Hakan Öner ve Prof. Dr. Oğuz Gürsoy, Genel Sekreter Ali Nihat Gündüzalp, protokol üyeleri, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.
6 Şubat tarihinde yaşanılan depremlerde hayatlarını kaybeden öğrencileri rahmetle anarak ve yakınlarına başsağlığı dileyerek konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar “Bugün; gözünün içine baktığınız, nice emek ile nakış nakış işlediğiniz evlatlarınızla bir kez daha gurur duyma günü. Ne mutlu ki bu emeğin karşılığını bugün tekrar alıyorsunuz. Evlatlarınızın başarısına ve yeni hayatlarının ilk gününe şahitlik ediyorsunuz. Sadece ülkemizin değil; tüm inancımla söylüyorum ki “Dünyanın Umudu” olan bu asil milletin evlatları ile bizler gurur duyuyoruz. Sizlerin mutluluğunu en samimi duygularımızla paylaşıyoruz.
Bilmenizi isterim ki; üniversitemiz, öğrenci odaklı tutumu ve meslek edindirmeye yönelik uygulamalı eğitim yaklaşımı ile, güncel gelişmeler doğrultusunda, öğrencilerimizin yetişmesi için elinden geleni yapmıştır. Bunun için tüm samimiyetle gayret veren; hem üniversitemizin hem de evlatlarınızın başarı hikayesini beraber yazdığımız akademisyen arkadaşlarıma, huzurlarınızda minnettar olduğumu ifade etmek isterim. Öğrencilerimizin yetişmesinde yüksek sorumluluk duyan, zaman zaman kendi ailesinden, belki kendi evladına ayıracağı zamandan dahi fedakârlık yapan, ayrıca üniversitemizin üstlendiği bölgesel kalkınma misyonu doğrultusunda büyük projelere imza atan akademisyen kadromuza çok teşekkür ediyorum.
İyi ki varsınız hocalarım, iyi ki bizimlesiniz. Bunun yanında; öğrencilerimizin akademik ve idari süreçlerinde öğrenci odaklı bir yaklaşımla onlara yardımcı olan, işimizi kolay kılan, arkamıza bakmadan hedeflerimize koşmamızı sağlayan, güler yüzlü ve samimi tüm idari personelimize teşekkürlerimi ifade etmek isterim. Biz büyük bir aileyiz. MAKÜ ailesi olarak bundan sonra da gayreti, başarıyı ve huzuru hep önceleyeceğiz. Gayretimize ortak olan ve başarımıza katkı sağlayan meslektaşlarımızı, el üstünde tutacağız. Bu sözümü; çiçeği burnunda bir rektörün ilk sözü olarak kabul etmenizi isterim.
Bir teşekkürü de; bugüne kadar üniversitemizde yöneticilik yapmış; geçmiş dönem rektörlerimize, yöneticilerimize, İlimizin Valilerine, milletvekillerine, belediye başkanlarına ve sayamadığım tüm paydaşlarımızla birlikte, üniversitemize yaptıkları bağışlarla katkı sağlayan, çok değerli hayırsever Burdur sevdalılarına sunuyorum.
Burada bir parantez açmak istiyorum. Geçtiğimiz 8 yıl boyunca üniversitemiz ve Burdur’umuz için beraber yol yürüdüğümüz, gecemizi gündüzümüze katıp çalıştığımız, üniversitemize ve Burdur’umuza yeni bir vizyon kazandıran, içinde bulunduğumuz eserlerin kazanımında emeği olan Başta Burdur Milletvekilimiz Prof. Dr. Adem Korkmaz ve yönetiminde görev alan değerli hocalarımıza hizmetleri için üniversitem adına teşekkür ediyorum. Ayrıca memleketimize bu onurlu hizmetleri yapma imkanı sunan, üniversitemizin kuruluşundan bugüne desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımıza hassaten şükranlarımı sunuyorum.
Bugün sizin şöleniniz. Mutlu olmayı en çok siz hak ettiniz. Bu saatten sonra; kendiniz, aileniz ve ülkemize karşı sorumluluklarınızın daha da arttığını bilmelisiniz. Yeni bir hayata başlıyorsunuz. Bu sizin için yeni bir meydan okuma. Tertemiz sayfaya bir hikâye yazacaksınız. Bu süreçte elde edeceğiniz başarılar ve içinde yaşadığınız topluma sunduğunuz katkılar; sizi ve ailenizi olduğu kadar, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ni de yüceltecek ve bizleri tekrar tekrar onurlandıracaktır. Yeni hayatınızın ilk gününde; sizlere son kez hitap ederken, naçizane ifade etmek istediğim hususlar var. Hayat her şeyi yaşayarak öğrenmek için çok kısa. Akıllı insanlar kendi yaşadıklarından ders çıkaran insanlarken; daha akıllı insanlar başkalarının yaşadıklarından da ders çıkarır.
Bu bağlamda bana sorsanız bu hayattan ne öğrendin diye, bu güzel ülkeye ve bu asil millete katkı sağlamak için; bu kadim medeniyeti temsil etmek, ve nesillerimize taşımak için, verilen gayretlerin hiçbirinin boşa gitmediğini öğrendim. Doğru zamanda cesur olmanın, sorumluluk ve aksiyon almanın, doğru olanı, bedeli ne olursa olsun savunmanın insanı anlamlı kıldığını öğrendim. İnandığı yolda yürüyen İnsanın, enerjisinin asla bitmediğini öğrendim. İnsan rüyada gördüğünün değil, emeğinin ve çalışmasının karşılığı olduğunu öğrendim. İnsanlığın iyiye gitmesi için çalışır-çabalarken, önce kendimi düzeltmem gerektiğini öğrendim. Yolun sonuna bakmayı değil, yola revan olmayı, kararlılıkla yürümeyi öğrendim. Bu toprakların tarihine, medeniyetime, ecdadıma ve insanıma sahip çıkmanın, ülkeye hizmet için samimiyetle çalışmanın, kutsal değerler olduğunu öğrendim. Kişisel kazanımlarımı düşünmekten öte toplumsal kazanımları önemsemenin daha değerli olduğunu öğrendim. Gençler; diplomanızın sizi sınırlandırmasına izin vermeyin, kendinize güvenin. Bireysel gelişiminize yatırım yapmaya devam edin. Değişime direnen değil, değişime ayak uyduran ve fırsata çevirenlerden olun. Evrensel bilgiyi, içinde yaşadığınız toplumun gelişimine aktaran ufku geniş bir birey olun ve son olarak nice güzel insanlar ve anılar biriktirdiğiniz bu yılları, bizleri ve her zaman kapısı size açık olan üniversitenizi unutmayın. Allah yolunuzu, bahtınızı açık etsin.” ifadelerini kullandı.
Öğrenciler Mezuniyet Yemini Etti
Tören, dereceyle mezun olan öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödüllerin verilmesi ile devam etti. 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu birincilerine ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.
Dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından Dr. Öğr. Üyesi Hakan Acar tarafından mezun olan öğrencilere mezuniyet yemini ettirildi.
Kepler Havaya!
Tören, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden mezun olan öğrencilerin hep birlikte keplerini havaya fırlatmasıyla sona erdi. Öğrencilerin gözlerindeki mutluluk, aileleriyle kucaklaşmaları ile ikiye katlandı. Öğrenciler, aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte mezuniyet fotoğrafları çektirerek bu anı ölümsüzleştirdiler.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
Eğitim Fakültesi
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İstiklal Yerleşkesi, 15030 YAKAKÖY/BURDUR
+90 248 213 40 00
+90 248 213 41 60
egitim@mehmetakif.edu.tr
© 2018 Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi